Jak vyrobit a naplnit sedací vak
Není nad to pořídit si domů nápadité místo k odpočinku. A co teprve, když si ho vyrobíte sami. Pokud jste našli náš článek, už určitě hledáte radu, jak vyrobit sedací pytel. Ty se totiž staly hitem poslední doby. Skvěle se na nich čte kniha, sleduje oblíbený seriál, nebo prostě jen tak lenoší.
Ještě před tím, než se pustíte do díla, je dobré zvážit pár věcí:
- kolik to bude stát - v dnešní době už kvalitně zpracované sedací vaky nestojí majlant. Pokud si spočítáte materiál a váš čas, možná se dostane na ještě vyšší částku, než je pohodlné a rychlé pořízení sedacího pytle přes e-shop. Při pořízení všeho materiálu počítejte přibližně s nákladem kolem 2000 Kč (látka na vnější obal cca 800 Kč, látka na vnitřní obal cca 300 Kč, zipy cca 200 Kč, výplň pytle cca 600 Kč). Ušetřit můžete tak, že prošmejdíte zásoby látek vašich babiček a nebudete muset kupovat tolik materiálu. Rozhodně ale nešetřete na EPS kuličkách a nenahrazujte je polystyrenovou drtí (je zdraví škodlivá a ztrácí svůj objem, takže ji musíte za krátký čas stejně vyměnit).
- zvládne to můj šicí stroj - běžný domácí šicí stroj nemusí na výrobu sedacího pytle stačit. Pevné látky se třeba nevejdou pod patku, zlomíte nejednu ujehlu, budou se vám trhat nitě... Je dobré zhodnotit stav vašeho šicího stroje ještě před nákupem materiálu.
Jestliže jste stále pevně rozhodnutí pustit se do výroby sedacího vaku na vlastní pěst, dáme vám pár tipů, jak na to. Nejjednoduším tvarem, který si sami můžete vyrobit, je klasický polštář.
Výhodou vlastní výroby sedacího pytle je, že si můžete vybrat dekor látky přesně dle vašich představ. Jediná podmínka, kterou musí látka splňovat, je dostatečná pevnost.
Co budete na výrobu sedacího pytle potřebovat
- 2 kusy pevné látky (jednu na vnitřní pytel, druhou - barevnou - na obal)
- pevné nitě
- zip (2x - jeden dlouhý na vnější obal pytle, druhý kratší jako otvor pro vsypání kuliček do vnitřního vaku). Nepořizujte si suchý zip. U toho je reálná hrozba, že při prudším dosednutí, či případném skoku do sedacího pytle, nevydrží a náplň bude venku.
- náplň pytle v podobě EPS kuliček (na velký vak počítejte alespoň 200 litrů, a nebojte se koupit si pár litrů kuliček do zásoby, můžete je po čase dosypat)
- spoustu špendlíků
- notnou dávku šikovnosti
- trpělivost
Jdeme na to:
- Jako první si nachystejte střih na střihový papír - vnitřního i vnějšího pytle. Můžete si usnadnit práci a ušít jen jeden vak, ale hrozí tak větší riziko protržení pytle a vysypání tisíců malých kuliček. A to nechcete sbírat. Navíc jsou dvě vrstvy hygieničtější - vnější povlak totiž můžete snadno prát. Případně si za čas ušít jiný, s novým designem.
- Po vystřihnutí střihu se můžete vrhnout na sešití - postupujte jako u klasického povlaku na polštáŕ... jen to bude o něco větší :-) Pro sešití zvolte nylonové nitě. Klasické nitě s označením 120 jsou příliš jemné. Při šití se vám s největší pravděpodobností budou často trhat. A buďte pečliví, zaměřte se hlavně na rohy a uchycení zipů - ty jsou namáhané nejvíce.
- Celý vak prošijte minimálně dvěma různými stehy, zamezíte tím trhání švů.
- Po sešití vaky obraťte, vnitřní vak naplňte EPS kuličkami, dobře zapněte zipy a máte hotovo.
TIP: Se svými aktuálními dotazy ohledně šití sedacích pytlů je dobré se obrátit na různá diskuzní fóra. A když vám nebude stačit online poradenství, zajděte do knihkupectví pro knihu s návody, jak šít sedací vaky od Zity Theiberové.
Pokud nejste manuálně zruční, nezoufejte. Jsme tady my s naší pestrou nabídkou. Můžete si vybrat sedací pytle podle tvaru nebo podle velikosti.
Doplňující obsah
© 2024, Sedacivaky.cz – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | | Mapa stránek